Podsumowanie XX Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych 2024
Drodzy Przyjaciele, uczestnicy Teatrów nadszedł czas na podsumowanie…
Tegoroczną edycję projektu rozpoczął i promował wielobarwny korowód ulicami Tczewa w którym uczestniczyli wychowankowie Przedszkola nr 3.
W tym roku w ramach Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych mieliśmy przyjemność gościć 27 grup z Polski i Litwy. Wśród zaproszonych zespołów byli: Independent Drama Theatre- Kowno, Litwa; Stanisławki Dom Pomocy Społecznej- Stanisławie; Tacy Sami" -Środowiskowy Dom Samopomocy, Tczew; Grim-Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, Szymanowo; Grupa RozdARTa -Środowiskowy Dom Samopomocy- Jelenia Góra; Grupa Bankowa- Klub Samopomcy PASuje, Jelenia Góra; Na ostatnią chwilę- Dom Pomocy Społecznej, Skwierzyna; Bez Granic -Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla dzieci niesłyszących, Radom; Teatr Recepta- Stowarzyszenie ECCE Homo, Kowalki; Pracownia -Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, Koło; Fikcja-Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Kwidzyn; Ciekawi Świata- Szkoła Podstawowa Specjalna, Poznań; Epitetem po metaforze- Dom Pomocy Społecznej, Lubuczewo; Teatr Plastyczny Sen- Wojewódzki Dom Kultury, Kielce; Miglance-Tczew; Makuszaki-Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, Turek; Teatr WTZ Szansa-Warsztaty Terapii Zajęciowej, Białogard; Figiel-Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, Łęczna; Narcyz-Warsztaty Terapii Zajęciowej, Trzebnica; A może-Fundacja Sprawni Inaczej, Gdańsk; Wizja-Dom Pomocy Społecznej, Machowino; Klamka- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, Wronie; Theatre Studio Smile -Raseiniai, Litwa; Theatre Aitvaras- Raseiniai, Litwa; Domkowcy- Środowiskowy Dom Samopomocy, Tczew; Mimi Riczi- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Tczew; Teatrzyk ze Stumilowego Lasu Przedszkole Specjalne, Tczew.
Zaproszone zespoły zaprezentowały się w Centrum Kultury i Sztuki w ramach otwartego przeglądu prezentacji scenicznych. Jak co roku przedstawienia wywoływały w nas mnóstwo emocji; było wesoło, radośnie, ale też bardzo nostalgicznie, czasami smutno.. jak to w teatrze.
Wszystkim prezentacjom przyglądało się jury w składzie Pani Natalia Kuropatwińska, Pan Krystian Nehrebecki, Pan Jarosław Wojciechowski.
Przegląd prezentacji rozpoczął się we wtorek - 24. 09, a zakończył 26.09 w czwartek. W dniu otwarcia przeglądu tradycyjnie już wystąpił zespół Ceremonialni, który poderwał do tańca wszystkich uczestników. Po koncercie na uczestników czekała niespodzianka - wielki tort z okazji dwudziestej, jubileuszowej edycji "teatrów".
W tym roku szczególnie wyróżnione zostały grupy: Makuszaki, Theatre Studio Smile, Grim, Ciekawi Świata oraz Bez Granic.
Grupa Makuszaki z Turku otrzymała nagrodę Starosty Powiatu Tczewskiego za przedstawienie "Inny".
Nagroda Prezydenta Tczewa trafiła do grupy Theatre Studio Smile z Raseiniai za przedstawienie " Co mamy w sercu".
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do zespołu Grim z Szymanowa za przedstawienie "Przeniknąć chłód serca", natomiast Nagrodę Prezesa PFRON otrzymała poznańska grupa Ciekawi świata za przedstawienie "Kwiatowe wariacje".
Nagrodę Jury otrzymała grupa Bez Granic z Radomia za przedstawienie " Chińska wojowniczka".
Jurorzy docenili także aktorów przyznając nagrody indywidualne; wyróżnienie otrzymało dwóch aktorów, którzy wcielili się w rolę Gerdy (Grupa Grim z Szymanowa) oraz w rolę Alkoholika (Grupa Szansa z Białogardu).
Wielką nagrodę jubileuszowego XX Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, ku naszej uciesze, otrzymała grupa Mimi Riczi z Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.
Przedstawienie "Mimi Riczi czyli 20 lat w kalejdoskopie" zdaniem jurorów było wyjątkowo pysznym i pobudzającym do refleksji show teatralno - muzyczno - plastycznym. Doceniono feerię obrazów, kostiumów i barw, a także umiejętne operowanie drugim planem i pracą zespołową złożoną z 40 niezapomnianych aktorów.
W tym miejscu warto dodać, że grupa Mimi Riczi co roku występowała w ramach festiwalu, tak jak Grupa Teatrzyk ze Stumilowego Lasu.
Przedstawienie grupy przedszkolaków uświetniało zawsze koncert finałowy, tak było również w tym roku. Zachwycający występ najmłodszych wychowanków ZPS wzruszył chyba wszystkich obecnych w CKiS.
Wszyscy uczestnicy, jak co roku, otrzymali cenne nagrody; każdy aktor otrzymał zestaw z tabletem graficznym, natomiast każdy zespół otrzymał zestaw z wysokiej klasy tabletem.
Nasi goście podczas pobytu w Gołuniu i Tczewie mieli możliwość brania udziału w warsztatach plastycznych, muzycznych i tanecznych. Warsztaty prowadziło 10 animatorów.
Podczas trwania projektu wszystkie zaproszone grupy zakwaterowane były w Hotelu Gołuń na Kaszubach. W bardzo malowniczym miejscu, blisko natury uczestnicy mieli stworzone idealne warunki do zabawy, integracji i samodoskonalenia. Tam też, dzięki naszym przyjaciołom z Jeleniej Góry, odbyły się dwa dodatkowe spektakle. W Gołuniu odbyła się również biesiada regionalna dla wszystkich uczestników oraz oficjalne spotkanie dla kadry.
Czas "teatrów" był czasem intensywnym, pełnym wrażeń i emocji. Z pewnością był to czas niezapomniany.
Dziękuję wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas i zechcieli uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Dziękuję wszystkim grupom, które zechciały do nas przyjechać.
20 lat Teatrów to ponad 7000 tysięcy uczestników z różnych miejsc zarówno w kraju i na świecie.
20 lat Teatrów to mnóstwo znajomości, przyjaźni i kontaktów.
20 lat Teatrów to ważna część naszego życia… to coś, co na stałe wpisało się w harmonogram naszych działań, ale… wszystko ma swój czas i wszystko potrzebuje zmian, dlatego też… po 20 latach realizacji uważamy Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych za zamknięty.
Śledźcie nasz profil na FB…Pracujemy nad nową koncepcją projektu.
Koordynator :)
Projekt finansowany był ze środków:
|